PORTAL INTERNETOWY www.zd-wola.pl

"Rysiek" Jan Skaradziński PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
  
wtorek, 28 grudnia 2010 22:43
Rysiek. Rysiek młodemu pokoleniu kojarzy się już jedynie z Ryśkiem z klanu. Dla mojego pokolenia Rysiek to Ryszard Riedel. Właściwie to Rysiek Riedel. Postanowiłem napisać słów kilka o tej postaci po obejrzeniu koncertu Dżemu w ubiegły czwartek. Aha - bo nie napisałem jeszcze, że Rysiek był wokalistą zespołu bluesowo-rockowego ,,Dżem".

Właściwie ten tekst jest recenzją książki Jana Skaradzińskiego ,,Rysiek". Widziałem ją na stoisku przed koncertem, zakładam więc, że członkowie Dżemu akceptują jej treść. Czytałem ja kilka lat temu i bardzo mi się podobała, czego niestety nie mogę w pełni szczerze powiedzieć o koncercie. Książka jest, rzecz jasna , dla fanów zespołu. Fanów, nie tylko tych najbardziej zaciekłych, choć dla tych jest lekturą obowiązkową, zwłaszcza edycja z płytą CD. Czyta się ją tzw. jednym tchem ,w jeden wieczór.

,,Rysiek” to książka o życiu i śmierci Riedla, o tym jakim był dzieckiem i uczniem, jak wyglądał jego konflikt z ojcem, jak i kiedy zaczął śpiewać, jakie były jego relacje z kolegami z zespołu, jak i gdzie pisał teksty, jak i kiedy zaczął brać, jakie nagrał płyty poza Dżemem, jak zachowywał się w domu, jak na trasach, jak został usunięty z Dżemu. Znajdziecie tam również niepublikowane teksty Ryśka i wiele, wiele innych ciekawych rzeczy. Książka bogato ilustrowana fotografiami z dzieciństwa i z okresów późniejszych. Wbrew pozorom nie jest ponurym zapisem upadku artysty, ale w miarę wiernym i obiektywnym opisem życia Riedla.

Riedel był postacią tragiczną. W tym klasycznym rozumieniu słowa. Z jednej strony kochał życie, żonę, syna, z drugiej - dążył do samozagłady. Choć pewnie w pewnym momencie jego życiem zawładnęły demony, a zwłaszcza jeden-heroina. I to ona zaczęła kierować jego życiem... Cóż - w życiu piękne są tylko chwile.
Kocham takie postaci -wielkie, charyzmatyczne, pokłócone ze światem. Don Kichotów. Choć Rysiek wolałby się pewnie porównywać, bo ja wiem, z Crazy Horse'm?

W tym miejscu miałem napisać słów kilka o samym koncercie. Po tym wstępie przymierzałem się do tego kilka razy, ale zrezygnowałem. Może tylko jedno zdanie- widziałem już w życiu wiele koncertów, ale nie widziałem żeby nowości zajmowały 75% koncertu. Tak się po prostu nie robi i już. A tłumaczenie, że na drugi dzień jest unplugged i tam będzie więcej klasyków, to tłumaczenie typu:,, taras widokowy zamknięty- najbliższy taras czynny we Wrocławiu". Kto zna klasykę polskiej komedii, ten wie o co chodzi.
Bo nowa płyta Dżemu, a słuchałem jej w domu kilka razy, jest słaba. Po prostu.

Michał Dutkiewicz


Poprawiony ( czwartek, 11 października 2012 06:46 )
 

Dodaj komentarz

Niedopuszczalne jest umieszczanie przez użytkowników na stronach Serwisu www.zd-wola.pl treści sprzecznych z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej, czy też propagujących przemoc, jak również treści uznanych powszechnie za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety, umieszczanie materiałów tekstowych, graficznych czy dźwiękowych naruszających prawem chronione dobra osób trzecich
Gdyby jednak tak się stało to administratorzy portalu www.zd-wola.pl nie biorą za to odpowiedzialności i proszą o zgłaszanie nadużyć ...


Kod antysapmowy
Odśwież


DZIĘKI ZA POMOC ...
Ostatnie Komentarze

  • Dziękuję za komentarz, ale pozwolę sobie zauważyć,... Więcej...
  • Wielu historyków neguje istnienie Jezusa. A samo B... Więcej...
  • Rozbawił mnie początek tego "felietonu", pardon - ... Więcej...
  • Dziękuję za niezwykle ,,merytoryczny" komentarz. M... Więcej...
  • Ojej, ale nad stylem to jeszcze trzeba sporo popra... Więcej...

Dzisiaj ...

30 Stycznia 2015
Piątek
Imieniny obchodzą:
Adelajda, Feliks,
Gerard, Gerarda,
Gerhard, Hiacynta,
Maciej, Marcin,
Martyna, Sebastian
Do końca roku zostało 336 dni.


KALENDARZ ZD-WOLA.PL


OGLĄDAJ ON-LINE


SŁUCHAJ ON-LINE


Wydarzenia

styczeń 2015
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Brak wydarzeń